Kao obrtnica koja se bavi održivom modom, znam koliko je lako biti preplavljen svim informacijama o ekologiji i održivosti.

No, istina je da čak i male promjene u načinima kupovanja mogu imati veliki utjecaj
na okoliš.
Kad bismo svi napravili nekoliko jednostavnih koraka, zajedno bismo
značajno smanjili negativan utjecaj modne industrije na planet i osigurali bolju
budućnost generacijama koje dolaze.
U ovom članku, želim s tobom podijeliti nekoliko konkretnih savjeta koji će ti pomoći da tvoja garderoba bude održivija, a samim time i ekološki prihvatljivija.
1. Investiraj u kvalitetne komade, a ne u količinu
Brza moda nam nudi velike količine jeftinih komada koji brzo izlaze iz mode. Međutim, većina tih komada je napravljena od loših materijala, nije izdržljiva i brzo se raspada, što znači da ih ubrzo moramo zamijeniti s novima. Ovaj ciklus troši resurse i povećava količinu odbačene odjeće.
Rješenje: Umjesto da kupuješ jeftine komade koji brzo nestaju iz tvoje garderobe, odluči se za skuplju ali kvalitetnu odjeću koja je napravljena od trajnijih materijala, poput organskog pamuka, lana, vune ili konoplje. Ovi materijali su ne samo dugotrajniji, već i manje štetni za okoliš tijekom proizvodnje.
Primjer: Ako trebatš novu majicu, umjesto da kupiš jeftinu majicu od poliestera, odaberi majicu od organskog pamuka ili lana. Iako će možda biti nešto skuplja, dugoročno je isplativija jer ćeš je moći nositi godinama, a tvoja garderoba bit će ekološki prihvatljivija.

2. Podrži lokalne i održive brendove
Kupovina od velikih brendova koji masovno proizvode odjeću često znači lošiju kvalitetu proizvoda, veće onečišćenje okoliša tijekom proizvodnje i loše radne uvjeti za radnike (mizerne plaće, grozne uvjete rada u hangarima punom tekstilne prašine pa čak i dječji rad!). No, danas postoji mnogo malih brendova koji se bave održivom proizvodnjom i koriste ekološki prihvatljive materijale.
Rješenje: Podrži male, lokalne proizvođače koji proizvode održivu modu. Ručno izrađena odjeća često je izrađena sa puno pažnje, od prirodnih i ekoloških materijala, a cijeli proizvodni proces je puuuuno manje štetan za okoliš.
Primjer: Kupi odjeću od malih lokalnih brendova poput onih koji koriste rprirodne tkanine ili ručno bojenu odjeću. Time ne samo da podržavaš održivu proizvodnju, nego i smanjuješ svoj ugljični otisak jer odjeća ne mora prijeći stotine ili tisuće kilometara prije nego što stigne do tebe. A dodatni bonus je svakako to što podržavaš san i poslovanje malog poštenog čovjeka a ne veliku korporaciju.

3. Pravilno peri svoju odjeću
Način na koji peremo svoju odjeću ima veliki utjecaj na okoliš. Sintetičke tkanine poput poliestera ispuštaju mikroplastiku u vodu prilikom pranja, koja na kraju završava u našim oceanima.
Rješenje: Prvo, pokušaj izbjeći odjeću od sintetičkih materijala. Ako već imaš takvu odjeću, pokušaj nabaviti vrećice za pranje koje filtriraju mikroplastiku. Osim toga, peri odjeću na nižim temperaturama, prebaci se na pranje ekološkim deterđentima i pokušaj izbjegavati sušilicu jer ona troši puno energije.
Primjer: Ako imaš odjeću od vune ili pamuka, operi je na 30°C i izbjegavaj sušenje u sušilici. Ako imaš sintetičke materijale, potrudi se nabaviti posebne vrećice za pranje koje mogu filtrirati mikroplastiku.

4. Kupuj odjeću koja se može reciklirati ili ponovno koristiti
Kada više ne želiš neki komad odjeće, nemoj ga odmah bacati. Mnoge vrste tkanina mogu se reciklirati ili ponovno koristiti na kreativan način.
Sakupi neželjenu odjeću te ju ostavi u kontenjeru Humana nove, oni će se pobrinuti da se tvoja odjeća reciklira.
Rješenje: Prije nego što baciš staru odjeću, razmisli može li se reciklirati ili prenamijeniti. Neke tkanine mogu se koristiti za izradu novih komada, a čak i oštećena odjeća može se pretvoriti u nešto drugo, poput torbe ili marame.
Primjer: Ako se tvoja omiljena pamučna/svilena košulja oštetila ili zaflekala, možeš je donjeti meni da je ekoprintam i na taj način joj produžim vijek trajanja a ti dobivaš ”novi” odjevni predmet. Možeš je prenamjeniti u torbu ili koristiti materijal za izradu novih modnih dodataka, kao što su šalovi ili gumice za kosu.

5. Doniraj ili prodaj svoju staru odjeću
Umjesto da bacatš odjeću koju više ne nosiš, postoji mnogo opcija za njen daljnji život. Možeš je donirati, prodati ili zamijeniti s prijateljima.
Rješenje: Prodaj odjeću koja je još u dobrom stanju, a doniraj onu koja može imati novu vrijednost. Na tržištima polovnih proizvoda danas možeš lako prodati odjeću koju više ne nosiš, a sredstva možeš iskoristiti za kupovinu održive odjeće.
Primjer: Ako vam je dosadila neka haljina, prodajte je na platformama poput Vinteda ili Mojih krpica ili donirajte u lokalnu organizaciju tipa Humana nova. Time ćeš omogućiti drugima da uživaju u odjeći koja bi inače završila na deponiju.

Zaključak
Moguće je napraviti promjene koje će pozitivno utjecati na okoliš, čak i ako se radi o malim koracima. Ali svi moramo započeti negdje, zar ne?
Promjena ne mora započeti naglo i ne moraš mijenjati sve svoje navike i ormar odjednom. Svakom malom i najmanjom promjenom polako mijenjaš svijet oko sebe.
Kupovina kvalitetne, održive odjeće, pravilno održavanje, recikliranje i poklanjanje stare odjeće novom životu – sve su to načini na koje možemo smanjiti svoj ekološki otisak. Započni s jednim od ovih savjeta, i vidjet ćeš da male promjene mogu imati veliki učinak!
Želiš li savjet oko redizajniranja nekog svog odjevnog predmeta ili ekoprintanja istog kako bi mu dala novi izgled, javi mi se!
Sa veseljem čekam svaki tvoj prijedlog!
Pridruži mi se u stvaranju održive mode i zajedno možemo učiniti našu planetu ljepšim, čišćim i zdravijim mjestom za život!
