Pitanje koje me vrlo često pitaju “Što je eko print?”
Možda se čini iznenađujućim, ali ključni sastojci za stvaranje mojih eko otisaka jednostavno su voda, toplina i lišće. To su najbitniji elementi.
Postoji još nekoliko koraka za postizanje dobrog dizajna, boja i za osiguravanje dugotrajnosti otisaka, ali temelj je jako jednostavan.
Ova tehnika poznata je kao ekološki tisak (eco print), pojam koji je uvela India Flint, lider u održivom tekstilnom radu. Eko tisak uključuje stvaranje ekološki prihvatljivog kontaktnog otiska korištenjem biljnih materijala, često lišća. To je vrlo održiva metoda tiskanja, posebno kada se primjenjuje na rabljeni tekstil.
Za izradu otisaka, listovi se slažu na tkaninu, koja se zatim čvrsto smota ili savije i učvrsti uzicom. Svežanj tkanine se kuha ili pari sat do dva, ovisno o vrsti lista i tkanine. Tijekom tog procesa toplina i voda oslobađaju tanine i druge spojeve iz lišća. Budući da je tkanina tako čvrsto omotana, te tvari nemaju kamo otići osim u tkaninu, utiskujući oblik lista.
Zamislite to kao pečat od prirodne gume gdje list služi i kao pečat i kao tinta!
Pišem ti mali vodič uz koji se korak po korak možeš pripremiti za izradu ekoprinta na tekstilu, zajedno sa zlatnim savjetima koji vam garantiraju uspjeh:
Korak 1:
Prikupi prirodne materijale
Sakupi prirodne materijale poput lišća, cvijeća i stabljika biljaka koje imaju pigmente.
Dobar izbor su listovi stabala koja imaju plodove, npr. hrast, orah, kesten,jabuka, trešnja…
Kužite gdje idem s ovim. Odličan izbor su i listovi sumaka (kao i plodovi), listovi kupine, maline, jagode,javora…
Sigurna sam da barem nešto od ovoga imate u svom okruženju čak i ako živite u gradu. Odaberite biljke odvažnih, jasnih oblika i boja za dramatičniji učinak.
Savjet: Kada biraš tkaninu za rad, biraj materijale koji imaju vidljivo tkanje i koji nisu jako prozirni (barem za prvi put).
Obavezno izbjegavaj sakupljanje materijala od otrovnih biljaka ili biljaka koje mogu izazvati alergije.
Korak 2:
Pripremi tkaninu
Odaberi tkaninu od prirodnih vlakana, poput pamuka, svile ili lana. Ako koristiš pamuk ili lan, operi tkaninu i pusti da se potpuno osuši.
Pripremi kupku s nekim od močila koje želiš koristiti i fiksiraj tkaninu.
(Više o ovim procesima pisat ću sljedeći put)
Savjet: Ako koristiš novu tkaninu, obavezno je operi prije ekoprintanja na najvišoj temperaturi kako bi se uklonili svi premazi ili kemikalije, to omogućuje ujednačenije upijanje prirodnih bojila. Svilu nije potrebno prati!
Korak 3:
Stvaranje uzoraka
Ravno položi tkaninu na površinu i rasporedi prirodne materijale na nju u željenom uzorku ili dizajnu. Pazi da su biljni materijali ravno postavljeni na tkaninu i da se ne preklapaju (osim ako je preklapanje dio tvog dizajna).
Savjet: Eksperimentiraj s različitim rasporedima i kombinacijama lišća kako bi stvorio/la jedinstven dizajn.
Za ‘mirrored’ efekt biljke posložite samo na jednu polovicu tkanine te preklopi sa drugom polovicom.
Korak 4:
Zamotaj tkaninu
Počevši od jednog kraja, čvrsto zarolaj tkaninu i prirodne materijale u smotuljak – snop (bundle). Pričvrstite snop gumicama ili uzicom.
Savjet: Upotrijebi štap kako bi čvrsto namotao/la tkaninu oko njega i spriječio/la stvaranje zračnih džepova.
Korak 5:
Pripremi lonac za paru
Napuni lonac vodom do 1/3 te postavite unutra cjedilo ili staklenku na kojoj tvoj smotuljak tkanine može stajati a da ne dodiruje vodu. Zakuhaj vodu i neka se pari 60-90 minuta.
Savjet: Redovito provjerite razinu vode te dodajte ukoliko je potebno.
VAŽNO- nikada nemojte koristiti isti lonac za ekoprint i za kuhanje hrane!
Zbog vaše sigurnosti, potrebno je imati lonac koji se koristi isključivo i samo za ekoprint!
Korak 6:
Hlađenje
Nakon 60 ili 90 minuta, isključi vatru i pusti da se tkanina potpuno ohladi u loncu. Ok, ne mora biti potpuno hladna, razumijem tvoju radoznalost, sve sam to prošla!
Pričekaj barem da se ohladi dovoljno da možeš dirati prstima a da ne dobiješ opekline 🙂
Savjet: Postoji jedan mit koji kaže da su eko printevi bolji i ljepši ako pričekamo da se smotuljak skroz ohladi no ne mogu ti sa sigurnošću to potvrditi jer nikada nisam toliko dugo uspjela čekati 😀
Korak 7:
Odmotaj tkaninu
Pažljivo odmotaj smotuljak tkanine i ukloni prirodne materijale. Isperi tkaninu hladnom vodom i blagim praškom za veš kako bi se uklonio višak boje te ostatci biljnog materijala i ostavi da se dobro osuši.
Savjet: Pazi da ne zamrljaš ekoprint kada odmotavaš tkaninu, i obavezno ju dobro popeglaj nakon što se posuši.
Korak 8:
Uživaj u svom ekoprintu
Tvoja tkanina s ekoprintom sada je spremna za korištenje u raznim projektima, kao što su šivanje odjeće, uređenje doma ili možda neki modni dodatak.
Savjet: Sušite svoju ekoprintanu tkaninu podalje od izravne sunčeve svjetlosti kako biste spriječili izbjeljivanje tijekom vremena.
